sk hu
sk hu

Béla Bugár: Šanca dostať sa do druhého kola je reálna

Niekoľko z mojich blogov a článkov.

naspäť

Prezidentské voľby boli vyhlásené na 16. marca. Čakajú nás dva mesiace volebnej kampane. Čim chcete osloviť voličov?

Hneď na úvod poviem, že kampaňujem už takmer polroka. Chodím po Slovensku a diskutujem s ľuďmi, kde sa ma môžu pýtať na čokoľvek a dostanú odpoveď. Zároveň im hovorím o tom, že na čele krajiny musí stáť skúsený politik, ktorý sa bude vedieť povzniesť nad spory, lebo len tak dokážeme posunúť krajinu dopredu.

Vy ste svoju kandidatúru ohlásili pred viac ako polrokom, no doteraz nie sú známi všetci kandidáti, čo hovoríte na to váhanie niektorých strán?

Som presvedčený o tom, že prezidentský úrad je tak vážna funkcia, že ten kto to s ňou myslí vážne, musí byť rozhodnutý oveľa skôr ako dva mesiace pred voľbami. Nechcem to nejak bližšie hodnotiť, ale myslím si, že to váhanie určite nevysiela dobrý signál smerom k občanom a aj trochu znevažuje túto funkciu.

Zároveň sa v médiách resp. od niektorých kandidátov objavujú výzvy na vzdávanie sa kandidatúry kvôli možnému úspechu extrémistov. Ako vnímate takéto vyhlásenia?

Považujem za nesprávne, ak sa niekto snaží už teraz o podobné kroky ako pred r. 1989 – kde bolo zo straníckej centrály určené, že kandidáti jednej strany sú najlepší. Dajme ľuďom na výber, ale hovorme im pred voľbami o tom, aké sú prezidentské kompetencie, a čo im vlastne niektorí kandidáti sľubujú za nezmysly. Tak zabránime tomu, že sa tam extrémista dostane – nie odstupovaním, alebo handlovaním politických strán v pozadí už pred prvým kolom.

Mnohé vyjadrenia tých už známych kandidátov sú namierené skôr voči niekomu alebo niečomu. Vaša kampaň sa bude tiež niesť v takom konfrontačnom duchu?

To si mohol už každý všimnúť, že nepatrím do tejto skupiny politikov. Konfrontácia, vyvolávanie napätia je mi cudzie a vždy sa snažím o hľadanie kompromisu, dohody. Prezident, ak má byť prezidentom všetkých občanov, nemôže byť ani opozičný, ani koaličný. Musí sa dokázať povzniesť nad politické šarvátky a byť partnerom na prekonávanie kríz.

Politika však prináša spory, o tom vlastne je politika. Čo by ste teda robili inak?

Áno, spory sú prirodzené politike, no nesmú byť osobné a len sami pre seba, bez akéhosi vyššieho cieľa. Poďme sa sporiť o tom, či je lepšia rovná alebo progresívna daň, či treba dávať viac peňazí na školstvo alebo zdravotníctvo. Vtedy má politika zmysel a slúži občanovi. Potom aj ľudia vidia zmysel chodiť k voľbám a vkladať dôveru do politikov. Inak to je len divadlo a ľudia sú z toho otrávení.

A na záver sa Vás spýtam, ako vidíte svoje šance?

Aj podľa toho, ako prebiehajú diskusie s občanmi po celom Slovensku – od Veľkých Kapušian, Medzilaboriec až po Bratislavu, som plný optimizmu . Vidím, že ich stále zaujíma politika, chcú poznať hlbšie odpovede a vkladajú do mňa dôveru. Preto si dovolím tvrdiť, že šanca dostať sa do druhého kola je reálna, čo nakoniec hovoria aj niektoré prieskumy. Spravím všetko preto, aby sa to 16. marca podarilo.

Béla Bugár je politik do zlého počasia a má našliapnuté na štátnika.
- Rudolf Chmel, 7.7.2018