sk hu
sk hu

Béla Bugár: Voľba prezidenta nie je strategická hra, ale výsostne demokratický akt

Niekoľko z mojich blogov a článkov.

naspäť

To je silné vyhlásenie pán Bugár, čo vás k nemu vedie?

Približne pol roka som sa rozhodoval o tom, koho postavíme do prezidentského súboja a sám som túto možnosť veľmi dlho zvažoval a konzultoval so svojimi najbližšími. Pred ôsmimi mesiacmi sme dospeli k rozhodnutiu, jednoznačne sme to ohlásili verejnosti a odvtedy sa pripravujeme na túto voľbu. Myslím si, že korektná a otvorená komunikácia s verejnosťou je nevyhnutným krokom vzhľadom na vážnosť úradu prezidenta. Nielen kandidát, ale aj voliči majú právo sa na túto voľbu pripraviť.

Kde konkrétne vidíte snahu o taktizovanie?

Nemám problém s taktizovaním ako takým. Myslím si však, že ohlasovanie kandidátov na poslednú chvíľu vyvoláva pocit, akoby niektorým kandidátom nešlo o samotný úrad, ale o napĺňanie straníckych cieľov. Niektorí kandidáti vyhlasujú, že im ide len o zviditeľnenie strany. Máme pomaly koniec januára a niektoré mená ešte stále nie sú známe. Považujem to za nefér voči občanom.

Zoznam sa však stále môže meniť, pretože už od novembra sa objavujú výzvy, aby kandidáti odstupovali v prospech niektorého z nich.

Práve. Takto sa z voľby prezidenta stáva hra na demokraciu, ktorá s ňou nemá nič spoločné. Konfrontačnú politiku, ktorá vyniesla na vrchol rôznych mesiášov, extrémistov a zaviedla nenávistné spôsoby do verejného diskurzu, priniesli práve tí, ktorí dnes vyzývajú na odstúpenie tzv. demokratických kandidátov v prospech toho najlepšieho, najslušnejšieho kandidáta určeného straníckymi centrálami,. Takto však vznikne „nedemokratický kandidát“. To im už asi nedochádza.

Pravda však je, že hrozí, že do druhého kola sa dostanú práve kandidáti, ktorí sa prejavujú extrémistickými, mocenskými a nedemokratickými názormi.

Áno. Ale to sú dve rôzne veci. Poďme teda v kampani vysvetľovať a hovoriť, kto je zlý, resp. dobrý a prečo. Lebo ak budeme tvrdiť, že len jeden je dobrý a všetci ostatní sú zlí, robíme to isté, čo títo tzv. extrémistickí kandidáti chcú. A dávame im do boja len ďalšie zbrane.

Vy teda neodstúpite?

Nie. Okrem toho som práve v týchto tzv. demokratických kruhoch vylúčený z kategórie „demokratický“. V prospech koho by som mal odstúpiť? Moje skúsenosti hovoria o tom, že demokraciu a jej princípy –právo voliť a byť volený – musím rešpektovať aj vtedy, keď sa mi výsledky voľby nepáčia. Preto idem tvrdo do kampane, nie proti niekomu, ale za niečo – za víziu sebavedomej krajiny sebavedomých občanov. Rozhodnutia mojich súperov budem rešpektovať, lebo bez rešpektu nie je korektná súťaž.

Veríte, že nový prezident bude schopný zmierniť polarizáciu v spoločnosti?

Vzhľadom na to, že niektorí už v kampani vystupujú polarizačne, mám vážne pochybnosti. Každopádne som presvedčený o tom, že prezident nemá byť koaličný ani opozičný, ľavý ani pravý. Len vtedy, keď bude stáť nad spormi a bude vedieť s každým spolupracovať, to dokáže. To však bez politickej skúsenosti a dostatočnej pokory nejde.

Béla Bugár je politik do zlého počasia a má našliapnuté na štátnika.
- Rudolf Chmel, 7.7.2018