sk hu
sk hu

Svet sa mení

Niekoľko z mojich blogov a článkov.

naspäť

24.3.2016

Stretol som sa nedávno s jednou zaujímavou myšlienkou - Desatoro neobsahuje úvodnú vetu: „Ak sa Vám chce...“.

Potom, ako som sa pousmial nad jej jemnou iróniou, som si uvedomil, že je presným vyjadrením situácie, v ktorej sme sa na Slovensku po voľbách ocitli. Myslím tým, my v strane Most-Híd. Len by si vyžadovala trošku upraviť : „Choď plniť svoj politický program a rob to, čo si sľúbil občanom“. A tak isto, ako sa to píše v tej myšlienke nie je možné ju doplniť o úvodnú vetu : „Ak všetko bude ideálne a také, ako si predstavuješ, ..“.

Urobili sme rozhodnutie, ktoré bolo jediné možné. Tak, ako to urobili aj iné strany. Áno urobili sme ťažké kompromisy, áno niektorí ľudia zostali prekvapení, áno dostali a dostávame nevyberané nadávky na sociálnej sieti. A chápeme, že niektorí nám nechcú dať nielen 100 dní, ani 100 sekúnd šance. Ale ešte raz podčiarkujem, sme a sme boli pripravení robiť správne, nielen populárne veci. Ideme plniť náš volebný program s plnou zodpovednosťou a vážnosťou. Aj so všetkými dôsledkami. Verím, že presvedčíme aj tých, ktorí dnes zatvárajú oči a uši a vidia len svoju pravdu. Teraz, keď sa ustanovil nový parlament a bola vymenovaná nová vláda som považoval za potrebné ešte raz sa k tejto téme vyjadriť.

A teraz začína práca, ktorá by bola ťažká aj v tzv. „riadnom režime“, keď fungovalo všetko tak, ako doteraz. Keď sme boli zvyknutí na pravicu, ľavicu, istý štandard a systém. Lenže veci na Slovensku sa niekedy okolo roku 2011 začali meniť. Pomalým spôsobom sa neštandardné a neakceptovateľné javy stali bežnou a akceptovanou súčasťou verejného života. A to tak na Slovensku, ako aj mimo neho. Odrazu sa ocitáme vo svete, kde je všetko inak. Všetko sa mení. Čo samo o sebe nie je zlé. Ale je to nevypočítateľné. Preto som rád, že napriek výhradám táto vláda vznikla rýchlo, že parlament má za sebou ustanovujúcu schôdzu a verím že po sviatkoch sa všetci sústredíme na to podstatné: Aby sa táto krajina napriek rozbúreným domácim a zahraničným vodám stala stabilnou, demokratickou a rozvíjajúcou sa európskou krajinou v prospech jej občanov.

Vzhľadom na závažnosť voľby a vážnosť Ústavného súdu SR, by pod vedením prezidenta, predseda národnej rady, vlády, resp. minister spravodlivosti, aj s predstaviteľmi opozície spolu, mali mať za sebou sériu rokovaní o tom, ako čo najdôstojnejšie a s možným najlepším výsledkom menežovať tento proces a doviesť ho do úspešného konca.

Žiaľ nestalo sa tak. A je to zodpovednosť každého jedného ústavného činiteľa a poslanca národnej rady. A to, že či bude zvolených potrebných 18 kandidátov (ešte stále je z čoho vyberať), bude zodpovednosť všetkých 150 poslancov parlamentu. Nie jednej poslankyne a nie jednej strany.

Béla Bugár je politik do zlého počasia a má našliapnuté na štátnika.
- Rudolf Chmel, 7.7.2018