sk hu
sk hu

28 rokov v politike

Môj vstup do politiky a následnú rýchlu politickú kariéru považujem aj dnes tak trošku za náhodu. Ale ako veriaci človek neverím na náhody. Každý človek dostane od Boha do vienka danosti, úlohy, ktoré má splniť a plniť podľa svojho najlepšieho vedomia a svedomia. Nemal som chuť ani priestor venovať sa politike pred r. 1989. O to intenzívnejšie ma pohltila po roku 1990. A klamal by som, keby som tvrdil, že ma nebaví. Baví a robím to rád. Napriek tomu, že jej vďačím za veľa bezsenných chvíľ a nocí. Beriem to však ako nevyhnutnú súčasť mojej práce. A nech mi je dovolené povedať, že aj svojho poslania.

Bela Mlady V Kancli - Bugár Béla
Mladsi Bela Goncz Arpad © 1 - Bugár Béla

Polovicu svojho života žijem na očiach verejnosti. Snažím sa robiť najlepšie rozhodnutia v záujme dosiahnutia cieľov, ktoré som sľúbil svojim voličom. A vo funkciách aj také, ktoré sú v prospech Slovenska. Tieto rozhodnutia nie sú vždy populárne. Niekedy sú ťažké, veľmi ťažké. Ale moja politická skúsenosť mi hovorí, že v danej chvíli sú dobré pre Slovensko. A robím ich aj s tým vedomím, že ich v danej chvíli takto nehodnotí veľa ľudí. Zvyknem sa často vracať k myšlienkam môjho politického vzoru Árpáda Göncza, ktorý povedal, že „pravým dôvodom skutočnej popularity je, keď sa človek neprispôsobuje vždy požiadavkám popularity“. A toho sa držím.

Foto  31 - Bugár Béla

Slovensko dnes zápasí aj s problémami. Niektoré vyplývajú zo svetových, európskych problémov a za niektoré si môžeme sami. Ich riešeniu však nepomôže spoločenské napätie a zákopové vojny, ale tolerancia, spolupráca a zdravé kompromisy. Lebo v politike to bez nich nejde.
Slovensko potrebuje prezidenta, ktorý bude skúsený, bude vedieť stáť nad spormi a dokáže byť rovnako naklonený všetkým vpravo aj vľavo, v opozícii aj v koalícii. A dokáže s nimi spolupracovať. Ja ako Maďar žijúci na Slovensku som už dávno pochopil, že tu, v srdci Európy sme odkázaní na
spoluprácu. To, že ja ju mám v génoch, nemusím opakovať. Rád by som to dokázal aj vo funkcii prezidenta Slovenskej republiky.

Bela Gonz Havel - Bugár Béla
Bela A Tony Blair - Bugár Béla

Béla Bugár je politik do zlého počasia a má našliapnuté na štátnika.
- Rudolf Chmel, 7.7.2018